Popękane pięty: сo robić, gdy skóra jest popękana

Popękane pięty: сo robić, gdy skóra jest popękana

Popękane pięty… ten problem może być bardzo uciążliwy. Popękana skóra często jest bolesna, rozwija się stan zapalny, a to wszystko uniemożliwia noszenie otwartych butów latem. Jak pozbyć się tego nieprzyjemnego defektu? Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu.

 

Każda kobieta marzy o tym, aby mieć aksamitne, zadbane pięty. Jednak nie każda może się nimi pochwalić, gdyż ta część stóp najbardziej narażona jest na uszkodzenia. Jeśli nie zadbasz o pięty, zwłaszcza w suchą, gorącą pogodę, mogą pojawić się nieprzyjemne defekty: pęknięcia, zgrubienia lub zrogowaciałe narośla.

 

Najczęstsze przyczyny problemu popękanych pięt:

 

Aby uniknąć popękanych pięt, wystarczy codziennie dbać o skórę stóp. Raz na 2-3 tygodnie zalecane są intensywne zabiegi oczyszczające. Jednak tylko wtedy, gdy pęknięcia nie są konsekwencją żadnych chorób. Należą do nich:

 

  • cukrzyca;
  • anemia z niedoboru żelaza;
  • hipowitaminoza;
  • choroby grzybicze;
  • сhoroby skóry pochodzenia niegrzybiczego.

 

Jak pozbyć się popękanych pięt w domu?

 

Zmiękczanie naskórka

Całkiem przyjemny zabieg. Należy jednak pamiętać, aby nie wykonywać go zbyt często; wystarczy raz lub dwa razy w tygodniu. Do wanny z ciepłą wodą należy dodać niewielką ilość mydła lub żelu pod prysznic. Następnie moczyć stopy przez około 20-25 minut. Wytrzyj stopy do sucha i nałóż na skórę odżywczy krem lub balsam. Zaleca się, aby po tym zabiegu założyć bawełniane skarpetki.

 

Peeling

Istnieją specjalne produkty złuszczające: scruby, peelingi do ciała. Muszą one zawierać kwasy owocowe, które pomagają odnowić warstwę zrogowaciałą i zmiękczyć skórę.

 

Pielęgnacja skóry

Specjalna szczotka, pumeks lub pilnik do stóp to narzędzia, których będziesz potrzebować do walki z szorstką skórą. Obrabiaj stopę najpierw szorstką stroną, a następnie wypoleruj ją gładką stroną. Pamiętaj o użyciu balsamu lub kremu do ciała.

 

Nawilżanie i odżywianie

Za każdym razem po kąpieli nakładaj na stopy odżywczy produkt. Z czasem powinnaś wyrobić w sobie nowy nawyk, który nie pozwoli Ci o tym zapomnieć.

 

Jak pozbyć się popękanych pięt w salonie kosmetycznym?

 

Profesjonalne zabiegi są prawdopodobnie najskuteczniejszą metodą szybkiego pozbycia się popękanych pięt. Salony kosmetyczne i kliniki mogą zaoferować Ci następujące zabiegi:

 

Pedicure

Standardowy zabieg dla skóry i paznokci. Jednak jeśli masz popękane pięty, które powodują dyskomfort i ból, warto zapisać się na pedicure medyczny, a nie zwykły. Podolog dokładnie zbada Twoje stopy i jeśli nie ma przeciwwskazań, wykona zabieg, a następnie przedstawi zalecenia dotyczące dalszej pielęgnacji, aby pozbyć się problemu i wyleczyć popękane pięty.

 

Parafinoterapia

Zabieg, w którym kobiety i mężczyźni zakochują się od pierwszego wejrzenia. Efekt jest widoczny od razu, ale niestety jest też krótkotrwały. Dlatego najlepiej umówić się na konsultację z podologiem oraz na pedicure medyczny.