15 zastosowań skrobi, o których nie miałaś pojęcia

15 zastosowań skrobi, o których nie miałaś pojęcia

Oto 15 zastosowań skrobi, które sprawią, że słoik tego niepozornego proszku stanie się mile widzianym dodatkiem w Twoim domu.

Najczęściej skrobia jest używana podczas przygotowywania musów i galaretek. W rzeczywistości ten niezwykle magiczny proszek może być używany do zupełnie innych celów.

 

1. Czyszczenie lustra

Skrobia jako naturalny materiał ścierny doskonale poradzi sobie z myciem okien w domu. Wystarczy rozcieńczyć niewielką ilość skrobi w wodzie, a każde szkło czy lustro zostanie umyte absolutnie bez smug.

2. Tłuste plamy

Tłuste plamy na tkaninie można również usunąć za pomocą krochmalu. Konieczne jest wsypanie skrobi na wilgotną szmatkę i wycieranie zanieczyszczonego obszaru, aż plama tłuszczu całkowicie zniknie.

3. Antyperspirant

Skrobia może być również stosowana jako antyperspirant. Aby to zrobić, przetrzyj pachy alkoholem i posyp je skrobią.

4. Czyszczenie srebra

Ten biały proszek świetnie radzi sobie z czyszczeniem srebra. Aby to zrobić, dodaj dwie łyżki skrobi do pół szklanki wody i tym roztworem przetrzyj srebrne przedmioty.

5. Rozplątywanie węzłów

Zdarza się, że węzeł w sznurówkach nie chce się rozplątać i wtedy znów na ratunek może przyjść skrobia. Wystarczy posypać nim węzeł i trudne rozplątywanie pójdzie jak po maśle.

6. Środek na odparzenia

Skrobia jest doskonałym naturalnym proszkiem na odparzenia u niemowląt, więc możesz bezpiecznie używać jej w tej roli bez obawy o jakiekolwiek reakcje alergiczne.

7. Pochłaniacz zapachów

Skrobia świetnie pochłania zapachy, więc może być używana do usuwania nieprzyjemnego zapachu z butów. Po prostu umieść trochę proszku w przepoconych butach i pozostaw je na noc. Następnie wysyp zawartość z butów – nie będzie ani śladu po nieprzyjemnym zapachu.

8. Łagodzenie poparzeń

Skrobia może się przydać, gdy skóra ulegnie poparzeniu na słońcu. Potrzebna będzie mieszanka skrobi i wody, którą należy nałożyć na poparzone miejsce. Podrażnienia skórne będą się stopniowo łagodzić, a gorączka organizmu będzie się zmniejszać.

9. Leczenie siniaków

Ten proszek sprawdzi się również jako miejscowy uzdrowiciel. Wszelkie stłuczenia i siniaki można zmniejszyć za pomocą zacieru ze skrobi i wody. Już następnego dnia po siniaku nie będzie praktycznie śladu.

10. Wygładzenie skóry

W kosmetologii skrobia także znajduje swoje zastosowanie. Aby skóra na dłoniach stała się miękka i aksamitna należy brać jak najczęściej kąpiele skrobiowe. Na czym one polegają? Łyżkę skrobi należy zalać wrzątkiem, a po ostygnięciu roztworu zanurzyć w nim dłonie i trzymać przez 5-7 minut. Na efekt nie trzeba będzie długo czekać.

11. Klej

Jeśli pilnie potrzebujesz skleić wyroby papiernicze, a nie masz pod ręką kleju, skrobia również spełni swoje zadanie. Zagotuj trochę skrobi z wodą i po ostygnięciu możesz przystąpić do klejenia.

12. Płyn do prasowania

Rozcieńczona 1 łyżka skrobi z wodą destylowaną i rozpylona w spryskiwaczu może znacznie ułatwić prasowanie. Taka mikstura świetnie sprawdzi się zamiast drogich płynów do zmiękczania tkanin.

13. Puder do ciała

Wymieszaj kilka kropel ulubionego olejku zapachowego ze skrobią i masz puder do ciała na wyciągnięcie ręki, a wszystko to bez szkodliwych składników.

14. Środek czyszczący

Jeśli masz w domu miękkie zabawki, które nie nadają się do prania, konieczne będzie wyczyszczenie produktu na sucho. Aby to zrobić, posyp zabawkę skrobią, włóż do torby, dobrze wstrząśnij i pozostaw na noc. Rano wyjmij miękkiego pluszaka i dokładnie wyczyść go odkurzaczem. Czysty i świeży wygląd jest gwarantowany.

15. Odświeżenie książek

Stare książki z czasem pochłaniają różne zapachy, a skrobia również może pomóc się ich pozbyć. Wystarczy posypać arkusze książek odrobiną proszku i po krótkim czasie po prostu je z niego oczyścić. W ten sposób zapach szybko sam się ulotni.